Czech National Team

Informace - pomoc

Pomoc s projekty a nastavením: forest
e-mail: forest(at)czechnationalteam.cz
Administrátor: kyong
e-mail: kyong(at)czechnationalteam.cz
Statistiky: vkliber
e-mail: vkliber(at)czechnationalteam.cz

Czech National Team o. p. s. - nezisková organizace
Podpořte nás

Formula BOINC

Spřátelené weby

Česká astronomická společnost - www.astro.cz

Instituce, které podpořily vznik a provoz týmových počítačů

Intel

Vimbau

Počítadlo přístupů

Subdoména Einstei@home

* Einstein@Home - článek na pokračování: část č.4

Vydáno dne 08. 02. 2005 (8080 přečtení)

Popis jednoho z Interferometrů zapojených přímo do projektu Einstein@Home.

Observatoř LIGO

Jedná se o jeden z prvních detektorů nové generace. Většina dnešních systémů pro přímou detekci gravitačních vln je postavena na laserové interferometrii. Laserový svazek je polopropustným zrcadlem rozdělen do dvou kolmých ramen, na jejichž koncích jsou dokonale vybroušená odrazná zrcátka na zavěšených testovacích tělesech. Právě pohyb těchto tělísek se sleduje. Odražené paprsky se rameny vrací přes rezonanční dutinu zpět, interferují a elektronicky jsou zaznamenávány změny interferenčních proužků. Citlivost těchto zařízení závisí na velikosti ramen a může dosáhnout velmi vysokých hodnot.


Největším systémem tohoto druhu na světě je právě ambiciózní projekt LIGO (Laser Interferometry Gravitational-Wave Observatory). Projekt vznikl ve spolupráci universit Caltech (California Institute of Technology) a MIT (Massachusetts Institute of Technology). Jedná se o národní projekt financovaný Nadací pro vědu ( the National Science Foundation).

LIGO se skládá ze dvou takřka identických interferometrických systémů vzdálených od sebe 3000 km, jež pracují v koincidenčním režimu, aby bylo možné lépe odfiltrovat místní rušivé vlivy. Jeden byl postaven v Hanfordu (stát Washington) druhý v Livingstonu (stát Louisiana). Délka jejich ramen umístěných v nadzemních betonových tunelech dosahuje nebývalých 4 km a průměru 60cm. Stanice v Hanfordu pak navíc obsahuje ještě poloviční interferometr délky 2 km. Vakuový systém, především ocelové trubky o průměru 1,2 m a speciální vertikální komory dosahující objemu 9000 m3, takže je to zdaleka největší vakuová aparatura na světě (mnohem větší než v urychlovačích CERNu). Dva interferometry se staví proto, aby mohla být detekce gravitačních vln potvrzena koincidencí ze dvou nezávislých zdrojů.
Optický systém pracuje v obou ramenech jako Fabryho-Perotova rezonanční dutina, což téměř stonásobně prodlužuje efektivní optickou délku. Ultrastabilní pevnofázový Nd YAG generující laser září v infračervené oblasti 1064 nm. Jeho výkon je sice pouhých 10 W, díky výkonové recyklaci však postupně "napumpuje" do optického systému několik kW. Ve vakuových komorách jsou umístěny desítky vysoce kvalitních optických prvků. Řada z nich má rozměr až 25 cm, přesnost vyleštění ploch přitom dosahuje hodnot menších než 0,8 nm (to odpovídá rozříznutí Země podél rovníku s maximální odchylkou plochy řezu 1 cm). Odrazivost reflexních vrstev je 99,999 998 %.

Další parametry:
Laser Nd:YAG, 1,06×10-6 m
Frekvence 100 Hz - 10 kHz
Pracovní tlak 10-9 Torr

V průběhu roku 2002 byl celý složitý systém dokončován a laděn. Citlivosti h = 10-21 projektované pro první fázi provozu dosáhnul v roce 2003 a začala první vědecká měření.
Tvůrci a stavitelé observatoře LIGO doufají, že to budou právě oni, kdo dobudou Nobelovy ceny za první přímou detekci Einsteinem již dávno předpověděných gravitačních vln. Mají pro to všechny předpoklady, konkurence se ovšem v poslední době přiostřila.

Pár fotek observatoře v Hanfordu

No a takhle to vypadá v Livingstonu:

V části č.5 se koukneme na druhý z interferometrů zapojený do Einstein@Home a taky na jejich největší konkurenci.

Autor:ForestSvůj komentář na tento článek, co by mělo být opraveno, či doplněno můžete napsat do této sekce na našem týmovém fóru.
Téma s komentářem k tomu konkrétnímu článku, by mělo nést stejný název, jako článek na webu.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Dušan Vykouřil (forest) | Informační e-mailVytisknout článek
sonna.com.ua


Czech National Team | Projekty CNT | Statistiky CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT | Asteroids | Fórum CNT | Chat CNT | Galerie CNT | RSS


© Czech National Team, o.s.