Czech National Team

Informace - pomoc

Pomoc s projekty a nastavením: forest
e-mail: forest(at)czechnationalteam.cz
Administrátor: kyong
e-mail: kyong(at)czechnationalteam.cz
Statistiky: vkliber
e-mail: vkliber(at)czechnationalteam.cz

Czech National Team o. p. s. - nezisková organizace
Podpořte nás

Formula BOINC

Spřátelené weby

Česká astronomická společnost - www.astro.cz

Instituce, které podpořily vznik a provoz týmových počítačů

Intel

Vimbau

Počítadlo přístupů

Subdoména Einstei@home

* Einstein@Home - článek na pokračování: část č.5

Vydáno dne 15. 02. 2005 (7966 přečtení)

Největší současná konkurence observatoře Ligo !

         V roce 2000 byl v Japonsku uveden do testovacího provozu první pokusný detektor nové generace TAMA 300 s délkou ramen 300 m, který se stále postupně vylepšuje. 

 

 

 

    O rok později ho následoval dvakrát tak velký německo-britský interferometr GEO 600.

 

Detektor GEO 600

         Dle Alicia M. Sintes a Albert Einstein Institutu, nebyla krajina zvaná Ruthe, blízko Hannoveru v  Německu, vybrána náhodou. Místo pro umístění britsko-německého detektoru gravitačních vln GEO-600 je pokojné a seismologicky klidné. Na rozdíl od Hanford a Livingston, kde hostuje jeho větší bratr LIGO, zde není žádné nebezpečí zemětřesení nebo požárů a radioaktivita je také velmi nízká.

        GEO je první interferometr, který byl uveden do provozu v Evropě. V polovině roku 2002 GEO dosáhnul plné citlivosti. Ačkoli tunely GEO měří jen 600 metrů, oproti LIGO (4 km), vyznačuje se pokročilým zavěšením zrcadel a optiky, které jsou plánované pro začlenění do pokročilejšího LIGO II. Použití takové progresivní technologie dělá citlivost GEO téměř srovnatelný s první fází projektu LIGO a proto má srovnatelnou šanci na sledování gravitačních vln. Mimoto GEO je první mezi interferometry, který je schopen operovat v nízkém pásmu vln a tím mít lepší citlivost na periodické signály než větší projekty (LIGO a francouzsko-italský VIRGO).

 

      Projekt GEO tvoří 50 GBYTES dat denně, která se ukládají ve stejném formátu a jsou dle vzájemné dohody plně kompatibilní s daty z LIGO a VIRGO. Navíc se GEO a LIGO staly  partnery s plným provázáním a sdílením těchto dat. GEO je součástí LSC (LIGO vědeckého konsorcia pro rozbor dat) a spolu rozvíjejí software na rozbor získaných dat. Kromě toho, GEO staví čtyři různé superpočítače shromážděné u AEI-Golm, Birmingham, Cardiff a Hannover kde podrobují data různým analýzám, jejich prioritou je samozřejmě maximální výkon.

 

Zařízení by mělo být schopné detekovat tyto signály:

1. rotující binární systémy (narůstání frekvence a amplitudy vln v důsledku jejich vyzařování)

2. záblesky (supernovy, kolaps na černou díru)

3. periodické signály (rotace neosově symetrických neutronových hvězd f = 2 × frot)

4. stochastické signály (gravitační vlny emitované v Planckově čase, v inflační fázi a při vzniku topologických defektů při narušení symetrií).

 

 

 

 

         Konkurenci těchto projektů představuje zejména evropská italsko-francouzská observatoř VIRGO s délkou ramen 3 km vybudovaná u městečka Cascina, jen několik kilometrů od Pisy (kde Galileo Galiei prováděl první experimenty s gravitací). Ta byla dokončena v roce 2003, a navíc je díky speciálně vyvinutým osmimetrovým tlumícím závěsným systémům citlivější v oblasti velmi nízkých frekvencí okolo 10 Hz. LIGO vykazuje největší citlivost v okolí 100 Hz a i když GEO 600 dosahuje lepších parametrů, má VIRGO momentálně navrch. Nechme se tedy překvapit, jak nakonec tento prestižní vědecko-technický souboj dopadne...

 

 

 

Autor:Forest

 

Část č.6 bude o detektorech budoucnosti.

 

 

 Svůj komentář na tento článek, co by mělo být opraveno, či doplněno můžete napsat do této sekce na našem týmovém fóru.
Téma s komentářem k tomu konkrétnímu článku, by mělo nést stejný název, jako článek na webu.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Dušan Vykouřil (forest) | Informační e-mailVytisknout článek
sonna.com.ua


Czech National Team | Projekty CNT | Statistiky CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT | Asteroids | Fórum CNT | Chat CNT | Galerie CNT | RSS


© Czech National Team, o.s.