Czech National Team

Informace - pomoc

Pomoc s projekty a nastavením: forest
e-mail: forest(at)czechnationalteam.cz
Administrátor: kyong
e-mail: kyong(at)czechnationalteam.cz
Statistiky: vkliber
e-mail: vkliber(at)czechnationalteam.cz

Czech National Team o. p. s. - nezisková organizace
Podpořte nás

Formula BOINC

Spřátelené weby

Česká astronomická společnost - www.astro.cz

Instituce, které podpořily vznik a provoz týmových počítačů

Intel

Vimbau

Počítadlo přístupů

Subdoména Einstei@home

* Einstein@Home - článek na pokračování: část č.8 - závěr

Vydáno dne 09. 03. 2005 (10514 přečtení)

Einstein@Home

       Prostřednictvím elektromagnetických vln, tedy jen nepřímo, se prozatím musíme dovídat i o projevech gravitace, oné dominantní vesmírné interakce. Je to docela absurdní situace, s trochou nadsázky přirovnatelná k nelehké úloze diváka porozumět hudbě orchestru jen na základě pozorování pohybů taktovky dirigenta, tedy umět "vnímat" zvuk jen pomocí zraku.        

      Vybuchující a srážející se hvězdy nebo černé díry zaplňují prostor gravitačními vlnami, periodickými deformacemi prostoročasu. Vesmír připomíná hluboký bazén, neustále čeřený proplouvajícími rybami. Podobně jako lze na pobřeží zaslechnout zvuky velryb plující pod vodní hadinou, tak i "gravitační zvuky" vzdálených hvězd doléhají až k nám na Zemi, byť velmi slabounce. Právě dokončované detektory nám poprvé v historii umožní uslyšet jejich kosmickou symfonii.

         Zprvu půjde především o další důležité ověření platností Einsteinovy obecné teorie relativity. Záhy se však z detekce gravitačních vln vyvine nový a významný pozorovací nástroj astronomie a astrofyziky. Poskytne nám přímé informace o extrémně energetických procesech odehrávajících se v  jádrech velmi hustých objektů. Kupříkladu při zániku typického binárního systému se prostřednictvím gravitačních vln uvolní energie řádu až 1047 W, což je 1021 krát více než činí veškeré elektromagnetické vyzařování Slunce. Na pár milisekund tak obě srážející se složky gravitačně zazáří, jako celý vesmír v elektromagnetickém oboru. Opravdu úchvatný konec jejich existence.

 

      Úkol měřit gravitační vlny je technicky náročný, na první pohled zdánlivě nemožný, avšak vynakládané úsilí i prostředky rozhodně stojí za to. Skrze nové, gravitačně-vlnové okno do vesmíru získáme unikátní poznatky, které nám dále poodhalí roušku kosmických tajemství. Není proto pochyb, že v budoucnu o gravitačních vlnách a jejich detektorech, pozemských i kosmických, ještě hodně uslyšíme.

 

Einstein@Home

                     

       Einstein@Home je malá část vědeckého programu LSC. Je koncipován jako distribuovaný projekt, který spoléhá na volnou kapacitu výkonu počítačů členů registrovaných v tomto projektu, aby pátrali po pulsarech.

 

       Všechny tři zkoumané míry zvlnění v časoprostoru jsou známé jako gravitační vlny. Vlny jsou detekovány páry kolmých laserových paprsků umístěných v každém ze zařízení.

       Gravitační vlna a její následné malé vlny mohou průchodem změnit zaměření laserových paprsků. Vědci projektů LIGO a GEO 600 studují gravitační vlny porovnáváním změn v průchodu laserového paprsku. Čím delší laserové paprsky jsou, tím mají větší citlivost. Laserové paprsky cestují tam a zpět mezi páry zrcadel, které jsou izolované 600 metrů od zařízení GEO a čtyři kilometry od zařízení LIGO, způsobují tak velkou citlivost observatoří . Ve skutečnosti by měl být LIGO schopen zaznamenat změny v zaměření laserovém paprsku tak malé, jako jedna stomiliontina průměru atomu vodíku.

 

 

Vědci věří že některé  pulsary nejsou perfektně sférické, a pokud mají pravdu, měly by vysílat charakteristické  gravitační vlny, které LIGO a GEO 600 začnou díky vaší pomoci odkrývat.

      Tyto gravitační vlny unikaly pozornosti vědců po staletí. Nové vědecké experimenty umožní zachytit tyto vlny a odkrýt nové tváře vesmíru - ale potřebují Vaši pomoc!

 

Jak můžete pomoci?

Projekt Einstein@Home spoléhá na běžné uživatele, jako jste Vy, kteří využijí  volnou kapacitu svého PC k analýze LIGO a GEO dat. Jediné, co budete muset udělat, je nainstalovat klienta BOINC na Váš počítač a zaregistrovat se do projektu. Klient bude automaticky stahovat  balíčky dat k analýze, které budou vědci LIGO a GEO následně slučovat. V době kdy nebude Váš počítač na 100% využitý, bude analyzovat zaslaná data a bude je posílat zpracované zpět vědcům observatoře LIGO čí GEO. Klient zpracovává data jen když není Váš počítač plně využívaný, Einstein@Home tedy neovlivní výkon Vašeho počítače.

 

Vedoucím vývoje projektu je Bruce Allen z Univerzity Wisconsin-Milwaukee's (UWM), LIGO Scientific Collaboration (LSC) group.

Na projektu Einstein@Home se také nemalou měrou podílí David Anderson, průkopnický vývojář, vedoucí projektu SETI@Home a také hlavní vývojář systému BOINC.

 

Celková výpočetní síla pracující na  projektu SETI@Home, a nyní pod systémem BOINC i na dalších projektech, daleko překračuje schopnosti jakéhokoliv dosud postaveného superpočítače a tudíž dává naději a možnosti i hůře financovaným projektům na překvapivé výsledky.

 

Albert Einstein předpověděl existenci gravitačních vln ve své obecné teorii relativity již před sto lety, ale až nyní, v 21. století máme pokročilou technologii pro jejich skutečné objevení a studium. Ačkoli gravitační vlny dosud nebyly celkově prozkoumané, jejich vliv na podvojné pulsary (dvě neutronové hvězdy obíhající  okolo sebe navzájem) je přesně popsán, navíc ve shodě s původní Einsteinovou předpovědí. Joseph Taylor a Russell Hulse za dlouhodobý výzkum v tomto oboru obdrželi v roce 1993 Nobelovu cenu za fyziku. Stále však čekáme na přímou detekci gravitačních vln.

 

Einstein@Home je skutečná, důležitá věda na základní úrovni, pomozte i Vy vědě odhalit, co všechno stálo na prahu stvoření našeho světa!

 

Hlavní stránky projektu naleznete na této adrese:

http://einstein.phys.uwm.edu/


Návod jak se jak se zapojit do tohoto, či jiných projektů pod systémem BOINC naleznete zde

 

 

Tímto bych chtěl ukončit tento osmidílný článek a doufám že veškeré informace v něm uvedené pomohly k pochopení o co se vlastně projekt Einstein@Home snaží a že pomůže získat pro projekt spoustu nadšenců.

 

Také bych chtěl moc poděkovat za pomoc s překladem některých částí článku Flegi.

 

Autor:ForestSvůj komentář na tento článek, co by mělo být opraveno, či doplněno můžete napsat do této sekce na našem týmovém fóru.
Téma s komentářem k tomu konkrétnímu článku, by mělo nést stejný název, jako článek na webu.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Dušan Vykouřil (forest) | Informační e-mailVytisknout článek
sonna.com.ua


Czech National Team | Projekty CNT | Statistiky CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT | Asteroids | Fórum CNT | Chat CNT | Galerie CNT | RSS


© Czech National Team, o.s.