Czech National Team

Informace - pomoc

Pomoc s projekty a nastavením: forest
e-mail: forest(at)czechnationalteam.cz
Administrátor: kyong
e-mail: kyong(at)czechnationalteam.cz
Statistiky: vkliber
e-mail: vkliber(at)czechnationalteam.cz

Czech National Team o. p. s. - nezisková organizace
Podpořte nás

Formula BOINC

Spřátelené weby

Česká astronomická společnost - www.astro.cz

Instituce, které podpořily vznik a provoz týmových počítačů

Intel

Vimbau

Počítadlo přístupů

Subdoména Einstei@home

* Popis grafiky u projektu Einstein@Home

Vydáno dne 13. 05. 2005 (14588 přečtení)

Co se zobrazuje v grafickém výstupu u projektu Einstein@Home? To vám nastíní tento článek

Popis grafiky u projektu Einstein@Home


Grafický výstup v projektu Einstein@Home se skládá z několika prvků, úzce spojených se snahou detekování gravitačních vln z pravidelných zdrojů, jakými jsou například pulzary. Základem grafiky je rotující hvězdná koule zobrazující známá souhvězdí spolu se současnou zenitální ( v nadhlavníku ) pozicí 3 gravitačních detektorů. Dále jsou zobrazovány pozice známých pulzarů a pozůstatků supernov a jakýsi oranžový zaměřovač představující místo, které je právě zkoumáno při výpočtu. Pokud zobrazujete grafiku ve vedlejším okně, tedy nikoliv jako šetřič obrazovky, můžete si s grafikou pohrávat pomocí klávesnice a myši.

Hvězdy a souhvězdí

Rotující koule zobrazuje hlavní hvězdy jednotlivých souhvězdí. Z počátku můžete mít určité problémy s rozpoznáváním jednotlivých souhvězdí, což je způsobeno jakýmsi vnějším pohledem na hvězdnou oblohu. Můžete použít myšky ( popsáno níže ) k příblížení či přímému vstupu dovnitř do koule. Nyní budou souhvězdí vypadat jak je známe z lidského pohledu na noční oblohu.

Observatoře gravitačních vln
Každá značka ve tvaru L představuje současnou zenitálni polohu ( v nadhlavníku - přesně nad ) jedné ze tří observatoří, které sbírají data do projektu Einstein@Home. Tvar písmene "L" vychází z faktu, že detektory jsou prakticky velké Michelsonovy interferometry. Orientace jednotlivých detektorů je správná, nicméně nepředstavuje jejich rozměry.

LIGO Hanford Observatoř (LHO), Hanford, Washington, USA, (N 46.45°, W 119.41°)
Skládá se ze dvou interferometrů : H1 se 4km rameny a H2 s rameny dlouhými 2km.

LIGO Livingston Observatoř (LLO), Livingston, Louisiana, USA, (N 30.56°, W 90.77°)
Skládá se z jednoho interferometru L1 s 2km rameny.

GEO600, Hanover, Germany, (N 52.24°, E 9.81°)
Skládá se z jednoho interferometru se 600m rameny.

Pokud jste si nastavili vaše systémové hodiny na správný čas synchronně s modelem, potom budou observatoře zobrazeny ve správné poloze vzhledem ke hvězdné kouli. Pokud budete sledovat jejich pohyb během celého dne, pak zjistíte, že se do své původní pozice vrátí přesně za 24h.

Pulzary a pozůstatky po Supernovách (SNRs)
Fialové tečky představují známé pulzary, které byly v minulosti zjištěny elektromagneticky. Všimněte si, že tyto pulzary jsou seskupeny na úrovni naší galaxie Mléčné dráhy, převážně směrem k jejímu středu. Dále si můžete všimnout dvou malých shluků pulzarů na jižní hvězdné polokouli. Tyto pulzary se nacházejí v Malém a Velkém Oblaku Magelanna.

Tmavěčervené body představují známé pozůstatky po supernovách. Tyto jsou také seskupeny směrem ke středu galaxie. Pozůstatky po supernovách jsou pod důkladným zájmem hledačů gravitačních vln, jelikož jsou to nejpravděpodobnějsí zdroje možných gravitačních vln, které jsme se současnými přístroji schopni pozorovat.

Hledáček
Oranžový hledáček ve tvaru zaměřovače představuje současnou pozici na nebi, která je právě prohledávána. Místo je rovněž uvedeno také v pravém dolním rohu ve hvězdných souřadnicích ( rektascenze a deklinace ). Hledáček se bude pohybovat zároveň s probíhajícím vyhledáváním. Detaily hledání gravitačních vln z konkrétních zdrojů zde budou uvedeny v budoucnu prostřednictvím odkazu.

Ovládání myškou
Pokud zobrazujete grafiku ve vedlejším okně, tedy nikoliv jako šetřič obrazovky, můžete grafiku ovládat pomocí klávesnice a myši. K přibližování nebo otáčení hvězdné koule přidržte příslušné tlačítko a pohybujte myší nahoru a dolů či doleva a doprava.

Pravé tlačíko - Přibližování/oddalování
Levé tlačíko - Otáčení doleva/doprava

Bruce Allen, Dept. of Physics, University of Wisconsin at Milwaukee
David Hammer, Dept. of Physics, University of Wisconsin at Milwaukee
Eric Myers, Dept. of Physics and Astronomy, Vassar College

Translation by Lukáš ,,zod,, Michálek.Svůj komentář na tento článek, co by mělo být opraveno, či doplněno můžete napsat do této sekce na našem týmovém fóru.
Téma s komentářem k tomu konkrétnímu článku, by mělo nést stejný název, jako článek na webu.

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Zod | Informační e-mailVytisknout článek
sonna.com.ua


Czech National Team | Projekty CNT | Statistiky CNT | Distribuované výpočty CNT | SETI CNT | Einstein CNT | Asteroids | Fórum CNT | Chat CNT | Galerie CNT | RSS


© Czech National Team, o.s.